top of page

Hedef Kitlemizi Nasıl Belirleriz?

Güncelleme tarihi: 5 Oca 2023

Hedef kitle kelimesi herkesin dilinde...Peki nedir bu hedef kitle, neden bu kadar önemli?


Eğer kendi fotoğraf albümünüz olarak kullandığınız bir instagram hesabınız yoksa, hedef kitleniz sizin paylaşım yapma sebebiniz.


Ürün ya da hizmetinizi satın alan gerçek kişiler. Dolayısıyla bu kişileri iyi tanımamız onların sıkıntılarını, arzularını, neleri sevip sevmediğini, gelir düzeyini, yaşını; yani kısaca tüm yaşamını incelememiz, anlamamız gerekir.


Örneğin siz bir matematik öğretmenisiniz ve sayfanızda özel ders vermek için paylaşımlar yapıyorsunuz. ( bugün bana bir takipçimden gelen soruya da cevap olsun bu örnek)


Sayfanızda soru cevapları paylaşıyorsunuz, faydalı içerik olduğunu düşünüyorsunuz. Fakat asıl soru şu! Özel ders almada karar verici kim? Öğrenci mi veli mi? Siz sadece soru cevapları verirseniz öğrenciler bundan faydalanır ama velilerin haberi olmaz.


Hedef kitleniz veliler ise paylaşımlarınızı ona göre yapmalısınız. Çocuğuna özel ders aldırmak isteyen bir velinin ne gibi sıkıntıları vardır? Çocuğunun başarılı olması için niçin size ihtiyacı var? Sizden ders alırsa nasıl bir başarı elde eder? Sizinle hiç sevmediği matematiği, sever ve keyifle çalışır mı?


Bu konuda paylaşım yaparsanız o zaman satın almaya karar veren kişiye ulaşmış olur, paylaşımlarınız sonunda istediğiniz hedefe ulaşırsınız…


Siz hedef kitlenizi tanıyor musunuz? Gerçekten bu bağlamda paylaşım yapıyor musunuz?
4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page